Hayvanların Hava Tahmini

Hayvanların Hava Durumu Tahmini

Hayvanların Hava Tahmini,Hayvanlar Hava Durumunu Tahmin Edebilirler mi ?,Hayvanlar Depremi Önceden Hissederler mi?

Hayvanların Hava Tahmini

Hayvanların mesela köpeklerin yağmur öncesi kendilerine kapalı alanlar bulmaya çalıştıklarına hiç dikkat ettiniz mi ? kar yağınca kediler nereye kaybolur ? size deprem olacağının haberini veren bir evcil hayvanınız var mı ?

çok yaygın bir inanışa göre hayvanlar kilometrelerce ötede olsa bile deprem gibi büyük doğa olaylarını önceden hissederler. Hatta bazı araştırmacılar büyük doğa olayları başlamadan önce hayvanların tedirgin ve huysuz olduklarına inanırlar;ancak bu konuda somut bir bulgu olmamakla birlikte mevcut veriler de yetersizdir.

Acaba hayvanların gerçekten altıncı hissi var mıdır ? pek çok araştırmacı bunun aksini iddia ediyor. Onlara göre insanlarla Hayvanların hava tahmini kıyaslandığında hayvanlar 5 duyularını çok daha iyi kullandıklarından algı eşikleri de daha düşüktür. Bu durumda hislerden değil, algılardan söz etmek daha doğru olur.

Hayvanların en kritik duyuları, işitmedir. İnsanlar sadece 20 ve 20,000 hz aralığındaki sesleri duyabilirken örneğin filler 16 ila 12,000 hz arasındaki sesleri duyabilirler. Sağırlar ise 16 ila 40.000 hz arasındaki sesleri işitirler. Bu durumda insanların işitemeyeceği bazı sesleri hayvanların işitebileceğini söyleyebiliriz; deprem ve okyanus dalgaları gibi. Bazı araştırmacılar özellikle fillerin depremi önceden algıladıklarını çünkü şok dalgalarını ve alışık olmadıkları titreşimleri kulaklarının aksine ayaklarıyla kilometrelerce öteden hissedebilirler.

Deniz martıları, büyük fırtınalar öncesi karaya dönerler. Fırtına öncesi hava basıncındaki düşüş bu tür hayvanlar için bir uyarıdır. Hava basıncındaki düşüş aynı zamanda hidrostatik(su) basıncının da düşmesini sağlar. Bunun sonucunda denizde yaşayan hayvanlar daha derin sulara giderek fırtınanın etkisinden korunmak isterler.

Bu ve bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür; ancak yinede elimizde hayvanların doğa olaylarını önceden sezmeleriyle ilgili önemli bulgular olsa da, daha tam olarak bilimselliği kanıtlanmış bir bilgi yoktur.

Hayvanların hava tahmini

Etiketler

Hayvanların Hava Tahmini,Hayvanlar Hava Durumunu Tahmin Edebilirler mi ?,Hayvanların hava durumunu tahmin etmesi ve hava durumunu önceden bilmesi,

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
yönetici’in profil fotoğrafı

yönetici Yazar

Sözcüklerin Gücünü Bilmeden İnsanları Tanımak İmkansızdır !!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir