WordPress Nedir?

WordPress Nedir?

WordPress, kendi web sitenizi veya blog’unuzu oluşturmak için kullanabileceğiniz bir web yayınlama yazılımıdır. 2003 yılında piyasaya çıktığından beri, WordPress en popüler web yayıncılık platformlarından biri haline geldi. Bugün 70 milyondan fazla web sitesine güç veriyor!

Ancak birçok kişi, WordPress’in sadece bir blog yazısı aracı olduğunun farkında değil. Ayrıca, web tarayıcınızı kullanarak kendi tam özellikli web sitenizi oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan son derece esnek bir içerik yönetimi sistemi (CMS). Hepsinden iyisi, tamamen ücretsizdir.

Çünkü WordPress bir ‘Açık Kaynak’ projesidir. Bu, dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce gönüllü WordPress yazılımı için kodu sürekli geliştiriyor ve geliştiriyor. Ve hayal edebileceğiniz her tür web sitesini oluşturmanıza olanak tanıyan binlerce eklenti, widget ve temalar vardır.

wordpressPeki, WordPress nasıl çalışır?

İnternetin en eski günlerinden beri, web siteleri HTML’de hazırlandı – metin, sayfa düzenleri, resimler vb. Biçimlendirmek için ‘etiketler’ adlı talimatları kullanan bir programlama dili.

Web tarayıcınız daha sonra bu HTML kodunu okur ve bu etiketleri belirli bir sayfanın içeriğini oluşturmak ve görüntülemek için yorumlar.

Bugün, WordPress yazılım komut dosyasını kendi web sunucunuza yaklaşık 5 dakika içinde yükleyebilirsiniz. Kurulduktan sonra HTML öğrenmek zorunda kalmadan web sayfaları oluşturmak için basit, web tabanlı bir düzenleyici kullanırsınız. WordPress.com’da yalnızca birkaç saniyede yeni bir WordPress ile çalışan web sitesi oluşturmanıza olanak tanıyan barındırılan bir sürüm bile var.

Ve endüstri standardı PHP ve MySQL üzerine inşa edildiği için, WordPress hemen hemen her modern web sunucusunda çalışabilir.

WordPress’in blogunuzu veya işletme web sitenizi oluşturmak için birçok nedeni vardır.

Her şeyden önce, WordPress Açık Kaynaktır. Bu, WordPress‘i geliştirmeye çalışan dünya genelinde yüzlerce insanın olduğu anlamına geliyor. WordPress açık kaynaklı bir projedir ve tamamen ücretsizdir.

İkincisi, kullanıcı dostu. Web tasarımcınızı kiralamak ya da web sitenizde küçük bir değişiklik yapmak istediğinizde “web yöneticisi” ile iletişim kurmak yerine, HTML öğrenmek zorunda kalmadan kendi içeriğini kolayca yönetebilir ve güncelleyebilirsiniz. Aslında, Microsoft Word gibi bir programda temel biçimlendirme araçlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, sitenizi düzenleyebilirsiniz.

Üçüncüsü, esnek ve genişletilebilir. Web sitenizin tüm görünümünü kolayca değiştirebilmenizi sağlayan, hatta yalnızca birkaç tıklama ile anketler veya iletişim formları gibi yeni özellikler ekleyebileceğiniz binlerce eklenti ve temalar var.
Sonra, sorun yaşarsanız veya özel özellikler eklemek istiyorsanız, yardım bulmak kolaydır veya size yardımcı olması için birilerini kiralamak kolaydır. Bu sitedeki WordPress öğreticilerine ek olarak, size yardımcı olabilecek binlerce WordPress geliştiricisi ve tasarımcısı da bulunmaktadır. Resmi WordPress Forumu, sorularınıza cevap bulmak için harika bir yerdir.
WordPress, SEO dostu bir uygulamadır. Doğrudan kutudan çıkan WordPress, içeriğinin arama motorları için optimize edilmesini sağlamak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Bu, sitenizin görünürlüğü ve çevrimiçi başarısı için kritik önem taşır. Matt Cutts of Google, “WordPress SEO’yu iyi yapmak için yapılır” diyor.
Son olarak, kendi içeriğinizi kontrol sizde. Diğer yayın platformları, kendi web sitenizde yapabileceğiniz ve yapamayacağınız şeyleri sınırlar. Ve sen de o serviste kaldın. Şimdiye kadar kapatılacak olursa, içeriğiniz kaybolabilir. WordPress ile, verilerinizi Blogger veya Tumblr gibi diğer sistemlerden içe aktarabilirsiniz. Ve seçerseniz WordPress’den uzaklaşmak için verilerinizi kolayca dışa aktarabilirsiniz. Sitenizi ve içeriğinizi siz kontrol ediyorsunuz.
WordPress sizin için uygun mu?

Karmaşık HTML öğrenmeden kendi blogunuzu veya web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olacak kolay bir araç arıyorsanız, WordPress size göre. Ayrıca, sitenizin gelecekte sizinle birlikte büyümeye devam etmesini sağlamak için WordPress‘in binlerce temayla, eklentiyle ve destek seçenekleriyle inanılmaz esnek olduğunu göreceksiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
yönetici’in profil fotoğrafı

yönetici Yazar

Sözcüklerin Gücünü Bilmeden İnsanları Tanımak İmkansızdır !!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir